Měšťanská beseda > Za oponou > Písničky dvojice Uhlíř – Svěrák uslyší Plzeňané v rockovém podání

Písničky dvojice Uhlíř – Svěrák uslyší Plzeňané v rockovém podání

S profesionálním hraním začal v 70. letech jako vedoucí doprovodné skupině Evy Pilarové a později jako klávesista a autor hudby rockového Faraonu, kapely, kde působil i Karel Šíp a Jiří Schellinger. Není proto divu, že se i po téměř 40 letech rád vrací v rocku. Z tohoto důvodu si loni Jaroslav Uhlíř založil vlastní rockovou kapelku a od letoška s ní koncertuje.


V nástrojovém obsazení bicí, elektrická kytara, basa a pochopitelně klávesy hraje například Holubí dům, Severní vítr nebo Není nutno. Nejen tyto písně uslyší na konci prázdnin i Plzeňané. Uhlíř s kapelou vystoupí 26. srpna na zahradě Měšťanské besedy.


„Jaroušek má vždy v určitých frekvencích potřebu oprášit v sobě rockera,“ říká jeho produkční Jiří Havel. Před lety tak například vystupoval se skupinou Tři sestry a loni si k sobě přizval rockové hudebníky. „Vystupovali spolu na letních festivalech a pak se domluvili, že spolu budou hrát i běžné koncerty,“ doplnil Havel.


Neznamená to, že by skladatel zanevřel na děti a pravidelné Hodiny zpěvu s písničkami dua Svěrák – Uhlíř. Pro děti hraje i nadále. S kapelou se pak zaměřuje i na dospělé publikum. „Je to koncert pro všechny generace. Může si při něm zazpívat celá rodina, což se zpravidla i děje,“ říká produkční.

Také při rockovém koncertu zazní hlavně písně otextované Zdeňkem Svěrákem. Nejdou vynechat. Tvoří většinu z Uhlířova repertoáru. Spolu jich vytvořili už zhruba čtyři sta. Většina z nich doslova zlidověla. Znají je snad všechny generace. „Jak vtipně říká Zdeněk, je to tím, že mají dobré texty. V tom s ním naprosto souhlasím. Nesnaží se psát nic intelektuálního pro operu. Sloky jsou veselé, sdílné a přitom jednoduché. To je klíč k úspěchu,“ říká Uhlíř

O své tvorbě říká, že zpravidla neskládá v jednom dni hudbu pouze pro jedinou písničku. „Jak by řekl malíř: Pro jeden kus nebudu rozdělávat barvy. Zpravidla počkám, až má Zdeněk Svěrák dva tři texty a až pak si k tomu sednu a přidám k nim noty,“ popisuje Uhlíř.

Jaroslav Uhlíř s kapelou: Výběr největších hitů
26. 8. 19:00

zahrada Měšťanské besedy (v případě nepříznivého počasí uvnitř Besedy)