Měšťanská beseda > Za oponou > Beseda chystá na léto atraktivní program

Beseda chystá na léto atraktivní program

Ivan Jáchim: Plzeňané chtějí kvalitní kulturu. Proto jsme mohli letní program zatraktivnit
Už brzy se opět otevře jedno z nejhezčích míst, kde se v Plzni konají kulturní akce pod širým nebem. Je jím před pěti roky rekonstruovaná zahrada Měšťanské besedy. Letos v létě se v ní uskuteční zhruba padesátka akcí. Ty na tiskové konferenci představil Ivan JÁCHIM, ředitel Měšťanské besedy.
Jak bude letos vypadat letní program?
Schéma je podobné jako v loňském roce. Je složeno ze čtyř nebo přesněji pěti základních částí, které na sebe navazují nebo se vzájemně prolínají. Tou stěžejní je cyklus Letní koktejl, který protíná celou letní sezonu od června do září a nabízí 11 špičkových koncertů a šest divadelních představení.
První týden v září na něj naváže pět večerů Rozmarného babího léta. To jsou výhradně hudební akce a ve srovnání s Letním koktejlem spíše menšího formátu. Pak je v programu rovněž zářijová Kinokavárna, přes léto samozřejmě nedělní pohádky pro děti, kterých je celkem deset. A také dva taneční večery pro seniory. Mimo to pak zahrada hostí představení partnerských subjektů. Letos to opět budou Divadelní léto pod plzeňským nebem a Živá ulice.


Když je schéma podobné jako v loňském roce, znamená to, že se již nějak ustálilo?
To ne. Publikum i nabídka akcí se vyvíjí v čase a asi nikdy nenastane doba, kdy bychom každý rok skládali program podle stejného klíče. Po každé sezoně nebo části sezony si vždy sedneme, vyhodnocujeme ji a bavíme se o tom, co mělo úspěch, co se naopak nepovedlo a jak bychom program uměli posunout dál.


A kam jste se tedy posunuli od loňska?
Loni jsme si chtěli ověřit, zda je vůbec možné dělat v létě v Plzni pod širým nebem  akce se vstupným. Zda a jaký o ně bude zájem. O Plzni je totiž všeobecně známo, že přes léto je zde kultura zadarmo a producenti se bojí dělat placené akce. My jsme ale loni zjistili, že je i spousta Plzeňanů, kteří mají rádi kulturu natolik, že jsou ochotni za kvalitní a nerušený zážitek zaplatit vstupné. Toto zjištění nám umožnilo program zatraktivnit, takže se třeba rozšířil hlavní cyklus Letní koktejl, meziročně myslím o osm akcí.


Zahrada Měšťanské besedy nebyla dlouhé roky vůbec využívaná. Ožila až pod vaším vedením tuším před čtyřmi roky. Co byl ten hlavní důvod?
Naším cílem je plně využít potenciál Besedy a co nejméně zkrátit tu tzv. "okurkovou sezonu". Uvnitř to není možné, protože ty krásné historické prostory nehyzdí žádná klimatizace a větráky, takže je tam v létě, pokud svítí slunce, docela vedro. Navíc zahrada prošla zhruba před pěti roky stejně jako před tím i budova rekonstrukcí a odhalila krásný nevyužívaný prostor, který přímo vybízí, aby se tu kulturní akce konaly. Hned od začátku jsme proto přemýšleli, jak tam přivést co nejzajímavější akce pro diváky, což se nám - myslím - docela daří.


Pokud léto neproprší…
Ale na to je Beseda připravena. V den představení jsme vždy ve spojení s meteorology, a pokud má v době produkce pršet, přesuneme akci do některého ze sálů uvnitř Besedy. Máme tu výhodu, že kvůli počasí koncerty ani divadla rušit nemusíme.


Chodíte na akce, které Beseda pořádá, a jaké z představení byste si vybral z letního programu?
Na akce chodím jednak z důvodu takzvaně kontrolního, protože všichni kdo se na chodu Besedy podílíme, získáváme nejlepší zpětnou vazbu z toho, že akci vidíme v reálu, vidíme chování publika, práci našeho týmu, účinkující. Pak samozřejmě také jako běžný host, který se jde bavit. Z letních akcí bych si jen nerad nechal ujít šansonové večery – tedy koncert Lucie Šoralové a večer s Michalem Horáčkem a jeho hosty. Pokud bych si měl vybrat jedno z divadel, byl by to asi Den na zkoušku  Lumíra Olšovského s Monikou Absolónovou a Radkem Valentou.  

Už jen k technickým informacím. Kde lze sehnat vstupenky na představení, jak je při akcích zajištěno občerstvení a jak se na zahradu Besedy vstupuje?
Začnu od zadu, neboť v tom přístupu je změna oproti loňsku. Letos bude na všechny akce přístup na zahradu hlavním vchodem Měšťanské besedy z Kopeckého sadů.
Občerstvení na akcích bude zajišťovat kavárna na zahradě.
Vstupenky na venkovní akce zejména na Letní koktejl lze pořídit v předprodeji v Měšťanské besedy, dále v Infocentru na náměstí Republiky a také na internetovém portálu Plzeňská vstupenka. Těsně před akcí, pokud nebude vyprodáno, jsou k dostání i na místě.
A pokud by si někdo v programu vybral více akcí nebo některé navštívil se známými, platí i na Letní koktejl a pohádky výhody členství v Klubu Měšťanské besedy. Členové za každé čtyři vstupenky získají  pátou na vybrané představení zdarma. Podrobnosti k programu i členství v klubu jsou na našich stránkách www.mestanska-beseda.cz.

Letní koktejl


10. 6. 20:00 - Růže pro Algernon (Divadelní spolek Kašpar)
12. 6. 19:30 – AG Flek (folkový koncert)
18. 6. 20:00 – Monology vagíny (Intimní divadlo Bláhové Dáši)
24. 6. 19:30 – Žalman & spol. (folkový koncert)
25. 6. 19:30 – Den na zkoušku (Divadelní společnost Háta)
1. 7. 19:30 – Jazz & Swing Night pro dětský úsměv III.
2. 7. 19:30 - Lucia Šoralová & La Alma (zhudebněné villonské balady M. Horáčka)
9. 7. 19:30 – Komici s.r.o. (stand-up show)
15. 7. 19:30 – X-Cover (největší rockové hity)
17. 7. 19:30 – Béďa „Šedifka“ Röhrich: Letní písničkové pohlazení
30. 7. 20:00 – Caveman (one man show Roba Beckera)
1. 8. 19:00 – Čechomor Acoustic Kooperativa Tour 2013
13. 8. 19:00 – Michal Horáček: Mezi námi (recitál)
14. 8. 19:00 – Vlaďka Bauerová & hosté (jazzový koncert)
26. 8. 19:00 - Jaroslav Uhlíř s kapelou: Výběr největších hitů
27. 8. 19:00 – Lordi (salonní komedie)
9. 9. 19:00 – Wabi Daněk (folkový koncert)

Rozmarné babí léto


2. 9. 19:00 – Poitín (irské taneční písně)
3. 9. 19:00 – SAD & Koudel: El Concerrto Gagardeno (hudební divadlo)
5. 9. 19:00 – St. Johnny & The Sinners (blues)
6. 9. 19:00 – Antidivadlo Naruby Hudební sekce nap(i)lno
10. 6. 19:00  Nisos (hudba s mezinárodní chutí)
12. 9. 19:00 – Colectiv & Zero Gravity (reggae koncert)


Letní pohádky


od 23. 6. do 25. 8. každou neděli ve 14:30


Kinokavárna


7. až 15. 9. od 20:00 (jen za dobrého počasí)


Taneční večery s OSSMMP


14. 7. a 11. 8. od 17:00 – Duo Evergreen Klasik


Divadelní léto pod Plzeňským nebem

22. až 25. 7. od 20:30 – V nouzi poznáš přítele - historická satira


Živá ulice


přelom července a srpna – hudební akce multižánrového festivalu