Měšťanská beseda > O Besedě > Známé osobnosti > Miroslav Horníček

Miroslav Horníček

Skvělý český herec, spisovatel, dramatik, režisér, výtvarník, glosátor a divadelní teoretik se v Plzni narodil 10. listopadu 1918. Prožil tu celé dětství, ochotnické začátky i první divadelní angažmá v Městském divadle, než po II. světové válce odešel do Prahy. 


Na Měšťanskou besedu vzpomíná ve své knížce "Dobře utajené housle":

"Vzpomínám-li na svá dětské léta, musím se ke své lítosti přiznat, že jsem nikdy klukem nebyl. Byl jsem, řekněme, chlapcem. Ano, byl jsem chlapcem, kromě nedělí, kdy mne matka oblékala za hocha a vedla na promenádu.

Tato se konala každou neděli dopoledne před budovou Měšťanské besedy a spočívala v pomalém obcházení záhonů, mezi nimiž stála vojenská hudba a hrála takové ty citové věci. Chodilo se pomalu, lidí přibývalo, zástup byl sevřený a hustý, nad květinami šuměly vodotrysky a nad hlavami se vznášela vášeň Lehárova jako růžový mrak plný voňavky. Tato trýzeň byla částečně vyvážená návštěvou cukrárny pana Vicovského, kde jsem dostal zmrzlinu. Pak se chodilo dál. Býval jsme oblékán v námořnický obleček s dlouhými kalhotami a s čepicí zvící dýně, ušitou panem Endrštem, a stupiditu mého vzezření silně zvedala ofina, kterou jsem byl rovněž nucen nositi, neb to moje matka shledávala slušivým. Vzpomenu-li ještě, že mi říkávala - zvláště pak v přítomnosti jiných dam - Mirčo, nemohu pochopit, že jsem těmi lety prošel bez těžkého ublížení na těle a vlastně živ."

HORNÍČEK, M., Dobře utajené housle, II. vydání, Československý spisovatel, 1967, str. 21