Měšťanská beseda facebook

 

Youtube

 

  

Měšťanská beseda > Aktuálně > Zavtipkuje o rozchodu a za chvíli je single. Hrušínský a spol představí francouzskou komedii

Zavtipkuje o rozchodu a za chvíli je single. Hrušínský a spol představí francouzskou komedii

(publikováno 27. 4. 2018)

 

Claire a Bruno jsou považováni za ideální pár. Při rodinné oslavě ale Claire z ničeho nic prohlásí, že se rozcházejí. Tímto zdánlivě nevinným vtipem ovšem s fatálním koncem začíná divadelní komedie Takový žertík, která se stala ve Francii kulturní i společenskou událostí roku 2003. Získala devět nominací na tamní prestižní divadelní cenu Moliére a stala se pak i nejlepší francouzskou hrou roku. Už rok na to ji v Čechách představila divadelní společnost Jana Hrušínského. Ta s ní plní sály dodnes a v polovině května hodlá zaplnit i Měšťanskou besedu.

Produkce francouzské dramaturgie je rozsáhlá. Těžko ji sledovat kompletně. Proto jsou ceny a nominace dobrým ukazatelem, čím se zabývat a co překládat. Komedie Takový žertík se do Čech náramně hodí. Je nevídanou sebereflexí střední generace,“ odůvodnil výběr hry Michal Lázňovský, který ji se ženou přeložil do češtiny právě pro Jana Hrušínského.

Ten hraje Bruna. Jeho partnerku Claire pak Miluše Šplechtová. Jsou spolu už 12 let, ne sice manželé, ale pro své okolí ten nejstabilnější pár. Stačí ale nevinný žertík a všechno, co se zdálo vzorové a  věčné, se řítí k zemi.

Po nečekaném a silném podnětu přicházejí nečekané a silné reakce, při nichž vyplave nejedno skryté tajemství. Postavy pak spatří sebe i své přátele v novém světle. Dosavadní jistoty se hroutí. A vtip se za pár hodin promění ve skutečnost.

Scénář s režií Lukáše Hlavici v sobě mají temperament a perlivý francouzský humor. Obsahují vše, co ke kvalitní komedii patří – vtipné dialogy, přesně pointované situace, jemné gagy i uměřeně komickou stylizaci postav. Takový žertík však nabízí ještě něco navíc – za komediálním veselím se skrývá trpká příchuť provázející věčný kolotoč hledání, opouštění, ztrácení a znovuhledání vysněného partnera či partnerky.

 

Takový žertík

14. 5. 2018 v 19:30