Měšťanská beseda facebook

 

Youtube

 

Banner KF 2018

 

Měšťanská beseda > Aktuálně > Výstup na vrchol obávané osmitisícovky

Výstup na vrchol obávané osmitisícovky

Horolezci Radek Jaroš a Plzeňan Jan Trávníček stanuli 6. května na 8 091 metrů vysokém vrcholu nejnepřístupnější a nejobávanější osmitisícovky Annapurny ve středním Nepálu v Himálaji. Stalo se tak po téměř čtvrt století od prvního a zároveň posledního československého výstupu.
Vyprávění o jejich dramatické cestě, putování Nepálem, treku pod Everestem, aklimatizaci na další "osmitisícovce" až po výstup na Annapurnu doplněné fotografiemi si mohou Plzeňané vyslechnout 26. listopadu od 19 hodin v Měšťanské besedě.

Přednášet budou jak Radek Jaroš, pokořitel v pořadí již třinácti osmitisícovek, kterému k dosažení takzvané Koruny Himálaje chybí jen pověstná K2, tak i plzeňský Jan „Tráva“ Trávníček, jež zdolal v pořadí již tři osmitisícovky.

Podle obou sportovců se v případě květnového výstupu jednalo o velký sportovní výkon, protože podmínky na Annapurně nebyly vůbec jednoduché, dramaticky se měnilo počasí a velké množství lavin a sněhu komplikovalo výstup i sestup.
Přestože oba utrpěli omrzliny, Radek Jaroš dokonce přišel o několik článků prstů na nohou a v současné době se učí znovu chodit, ani náhodou nepřemýšlejí o tom, že by od svého koníčka upustili. „O tom jsem neuvažoval ani na chvilku. Je to jako droga," říká v tuzemsku velmi uznávaný rekordman. Dodává, že si připadá více ohrožený na silnici, když řídí auto, než v horách. „Tam je to jen o člověku, který s nimi musí souznít a rozumět tomu, co dělá," dodává závěr.

Expedice Annapurna 2012
Radek Jaroš a Jan „Tráva“ Trávníček
26. 11. 19:00

Rezervace vstupenek