Měšťanská beseda facebook

 

Youtube

 

Banner KF 2018

 

Měšťanská beseda > Aktuálně > Radka Fišarová: Mou Paříží je Plzeň

Radka Fišarová: Mou Paříží je Plzeň

(publikováno 7. 9. 2017)

 

Pokud se řekne „česká Edith Piaf“, asi každý, kdo se jen trochu zajímá o hudbu, si vybaví zpěvačku Radku Fišarovou. S písněmi legendární francouzské šansoniérky spojila svou kariéru před více než 15 lety v plzeňském Divadle J. K. Tyla. A přestože před tím i po té vystřídala několik zásadních postav v řadě úspěšných muzikálů včetně excelentní Evity, žádná z rolí už rovnici Fišarová = Piaf nevyvrátila. Plzeňské publikum se o tomto pevném poutu bude moci přesvědčit opět na podzim v Besedě, kam přijede Radka FIŠAROVÁ s recitálem Rendez Vous.

 

Na jaké písně se mohou vaši příznivci těšit?

Kromě slavných písní z repertoáru Edith Piaf to budou třeba skladby Charlese Aznavoura, Mireille Mathieu či zhudebněné básně Jacquese Préverta. Ráda bych uvedla i několik melodií z francouzských filmů, ať už v originále nebo případně s českými texty. A věřím, že bude čas i na něco z mé vlastní tvorby.

 

Měla jste skvělý začátek muzikálové kariéry, kdy jste se stala rekordmankou v roli Evity Peronové. Muzikálu se věnujete vlastně pořád, ale Vaší životním osudem je šanson a Edith Piaf. Jak k tomu došlo?

No, vlastně jsem začínala jako sborová zpěvačka v Bambini di Praga, kde jsem byla od pěti let, a ve dvanácti jsem založila countryovou skupinu Auris, s níž jsme získali spoustu cen. Asi díky těmto úspěchům jsem už během studií dostala nabídku do muzikálu Vlasy, a když mi bylo 20 let, vyhrála jsem konkurz na roli Evity. Tím jsem se prý stala nejmladší představitelkou této role vůbec na světě.

A pak po dvou letech v roce 2000 přišla celkem nenápadná, ale příjemná nabídka od režiséra Libora Vaculíka na roli Edith Piaf v tanečním muzikálu Edith – vrabčák z předměstí v plzeňském komorním divadle. To byl moment, kdy jsem se poprvé setkala s Edith Piaf a začala blíže poznávat tento hudební styl. Tehdy jsem vůbec netušila, že se mi tak vryje pod kůži a že v šansonu v podstatě najdu sama sebe.

 

Přestože vaši podobnost leccos naznačovalo? Například podobný hlasový projev, nebo dokonce i fakt, že jste obě narozené 19. prosince.

Horoskopům jsem nikdy nepropadla, takže v datu narození jsem nikdy tu podobnost nehledala. Je ale pravda, že v některých věcech máme cosi společné. Ale upřímně jsem ráda, že naše životy jako celek jsou zcela jiné a podobnost zůstává jen v tom zpívání.

 

Je vám díky Edith Piaf nějak blízká Paříž a vůbec Francie?

Nemám potřebu procházet a zažít ta místa, kde se Edith pohybovala a skutečně žila, a nasávat tu atmosféru, abych se jí ještě více se přiblížila. Upřímně jsem byla ve Francii jen párkrát. Jsem přikovaná k Čechám a jsem tu ráda. Mou Eiffelovkou a je Petřínská rozhledna a mou Paříží je Plzeň, kde jsem s Piaf začínala.

 

Radka Fišarová: Rendez Vous

11. 10. 2017 v 19:00