Měšťanská beseda facebook

 

Youtube

 

Banner KF 2018

 

Měšťanská beseda > Aktuálně > Pražská Ypsilonka přiveze nejpovedenější Goldflamovu „divadelní“ inscenaci

Pražská Ypsilonka přiveze nejpovedenější Goldflamovu „divadelní“ inscenaci

(publikováno 11. 9. 2017)

 

Před šesti lety završil dramatik Arnošt Goldflam trilogii her z divadelního prostředí. Po Ředitelské lóži a Dámské šatně to byla jednoznačně jeho nejlepší divadelní inscenace o divadle Vratká prkna. Tři stovky vydařených repríz má i proto, že ji autor psal přímo na míru hercům Studia Ypsilon Jiřímu LábusoviJaroslavě Kretschmerové.

Stálice oblíbené Ypsilonky ztvárňují manžele ve značně vyčpělém vztahu, kde Jiří Lábus alias Radek je hercem toužícím po uznání, a to nejen od publika a kritiků, ale i od své ženy Evy, která je ale po uši zamilovaná do jeho mladšího kolegy Vlasty.

Po Radkovi zase tajně vzdychá emancipovaně osamělá herečka Jaruška, takže není zas až nemožné, když se obě ženy domluví, že by si Jaruška Radka na nějaký ten čas od Evy půjčila.

Ze hry je patrné, že autor a režisér v jedné osobě je divadlem doslova prosáklý a navíc mimořádný pozorovatel i těch nejmenších bizarních detailů. Právě v tom spočívá atraktivita textu, který rozpitvává hereckou uměleckou duši až do titěrností. A například rozmluvy manželů Radka a Evy jsou laděny až skoro do operetní dikce.

Také scénografka Petra Štětinová Goldflamová využívá i pro civilní interiér rekvizity, které mapují divadelní svět. Prostě divadlo o divadle, kde ovšem pojem „prkna, která znamenají svět“ má spíše ironický až sebeironický význam. Pro panoptikum z inscenace je totiž divadelní pódium a zákulisí hodně vratkým živobytím.

 

Vratká prkna

13. 9. 2017 v 19:30