Měšťanská beseda facebook

 

Youtube

 

  

Měšťanská beseda > Aktuálně > Ostravské hudební hvězdy skrývají záhadu. Surrealisté z Vosto5 objeví tajnou legendu

Ostravské hudební hvězdy skrývají záhadu. Surrealisté z Vosto5 objeví tajnou legendu

(publikováno 15. 5. 2018)

 

Strhující příběh o záhadami opředené ostravské kapele, která byla umlčena těsně před tím, než se stala slavnou. S tímto podtitulem představilo před dvěma roky nezávislé generační divadlo Vosto5 inscenaci s názvem Proton!!! V říjnu přijede s touto velmi neobvyklou inscenací ztvárněnou jako jevištní rozhlasovou reportáž do Měšťanské besedy. Vstupenky na představení jsou čerstvě v prodeji.

Je to příběh Petra Marka, skutečného hudebníka, který v roli rozhlasového redaktora jede na Ostravsko pátrat po hudebních začátcích Marie Rottrové a přitom úplnou náhodou narazí na velkou hudební záhadu,“ představuje zápletku celého představení Ondřej Cihlář, který je právě s Petrem Markem autorem námětu a scénáře.

Vše začíná v hudebním studiu, kde je Marek vyrušen při nahrání nových písniček své kapely. Ač nerad, přijme jako hudebník po delším přemlouvání požadavek, aby si poslechl pár starších nahrávek Marie Rottrové a hledal nějaké rarity na její nově připravované cédéčko. Jako rozhlasový redaktor pak má v Ostravě z hledání natočit reportáž.

Na jednom z pásků od zpěvaččina manažera skutečně najde jednu pozoruhodnou písničku Půjdem spolu dál. Pozoruhodnou proto, že mladičká Rottrová má na nahrávce až příliš skvělý hudební doprovod. A hudebníka i reportéra v jedné osobě začne zajímat, kdo to na pásce vůbec hraje. Pátrání ale vede pouze k dalším a dalším záhadám, neboť i možní pamětníci a známí ostravští hudebníci se o tomto tématu nechtějí moc bavit a začínají být ke kolegovi skoro až nepřátelští.

Inscenace kombinuje reálné i fantaskní prvky a postavy. Jarek Nohavica se shání po flétničce, kterou chce předat Richardu Krajčovi. V příběhu se objevuje i Radek Pastrňák z kapely Buty a na jeho chatě se redaktor potká i s jeho Tatou. Zmínka je také o Ewě Farne, jejím manažerovi Leškovi Wronkovi a jeho hudebních cenách Anděl. A na přetřes a scénu přichází i svaz autorů OSA, Blaničtí rytíři a své „slízne“ Rada Českého rozhlasu.

Od počátku až do konce surrealistická inscenace odehrávající se v kulisách rozhlasových studií na konec skutečně objeví úmyslně zapomenutou legendu ostravského undergroundu kapelu Proton. Ta podle všeho měla na konci 60. let našlápnuto k hvězdné kariéře, jenže zřejmě z morálních důvodů jako protest proti sovětské okupaci se v roce 1968 sama zakázala. I tak ale ovlivnila, nebo spíš byla po zániku vytěžena řadou slavných českých hudebníků.

 

Vosto5: Proton!!!

10. 10. 2018 ve 20:00