Měšťanská beseda facebook

 

Youtube

 

  

Měšťanská beseda > Aktuálně > Ondřej Havelka a Melody Makers přijedou vyjazzovat mozek do bezvědomí

Ondřej Havelka a Melody Makers přijedou vyjazzovat mozek do bezvědomí

(publikováno 29. 11. 2018)

 

Zážitek, který vám vyjazzuje mozek až do euforického bezvědomí! Přesně to slibuje v novém programu Melody Makers umělecký šéf Ondřej Havelka. Nakombinoval totiž melodie George GershwinaJaroslava Ježka. Pod názvem Rhapsodie v modrém pokoji je koncem března představí v Měšťanské besedě.

George Gershwin a Jaroslav Ježek – dva velcí skladatelé, dva obdobné osudy. Hitmakeři, kteří zásadně ovlivnili vývoj popmusic 20. století a zároveň chytře a invenčně propašovali jazz do hudby klasické,“ odůvodňuje nový repertoár Ondřej Havelka s tím, že koncert je nabitý nesmrtelnými evergreeny. „Korunuje unikání a swingující provedení slavné Gershwinovy Rapsodie v modrém v původním aranžmá pro klavír a jazzový orchestr. No prostě zážitek, který vám vyjazzuje mozek do euforického bezvědomí,“ doplňuje hudebník, zpěvák, tanečník, moderátor, bývalý herec a nově i filmový režisér Havelka.

Pro Havelku je jazz a swing druhým životem. A v Čechách má na co navazovat. Právě mezi světovými válkami u nás tato hudba dosahovala nebývalých kvalit, které jsou v Evropě srovnatelné ještě třeba s Anglií nebo Francií.

Pokud jde o jazz a swing meziválečného období, můžeme se k němu vracet tak, že si pustíme staré nahrávky. To je velká radost. A pak je tu druhá možnost - staré nahrávky si poslechnout a postavit kapelu, shánět staré nástroje, notové materiály a jiné dokumenty z oné doby, snažit se pochopit aranžérský a interpretační styl, pak to všechno vstřebat a ovládnout a hrát tu muziku živě, tak jak se hrála tenkrát a pokud možno ji neničit zjednodušováním nebo, nedej bože, vylepšováním. Je to fuška, ale to musíte uznat, zážitek z živé hudby, ten ničím nenahradíte,“ říká Havelka.

 

Ondřej Havelka & Melody Makers: Rhapsodie v modrém pokoji

27. 3. 2019 v 19:30