Měšťanská beseda facebook

 

Youtube

 

  

Měšťanská beseda > Aktuálně > Monology vagíny by měli vidět hlavně muži, říká Jitka Asterová

Monology vagíny by měli vidět hlavně muži, říká Jitka Asterová

(publikováno 10. 4. 2018)

 

Do Plzně znovu míří v západním světě velice známá hra americké autorky Eve Enslerové Monology vagíny. Toto původně literární dílo, které dokonce iniciovalo vznik společenského hnutí V-Day, jehož cílem je zamezit násilí páchané na ženách, zpracovala pro české prostředí herečka Dagmar Bláhová a už více než 10 let s ním úspěšně plní sály po celé republice. V polovině července zaplní i zahradu Měšťanské besedy.

Eve Ensler, která hru napsala v roce 1996, vystupovala původně v představení sama. V české scéně se ale ve hře objevují tři skvělé herečky z Intimního divadla Bláhové Dáši. Jsou to Dáša Bláhová, Míša SajlerováJitka Asterová, kterou čas od času alternuje Anna Polívková. Trojice dam si mistrným způsobem hraje s ženskou intimitou a sexualitou ve všech jejích podobách. Z pohledu vaginy popisují různé momenty, jako pohlavní styk, orgasmus, masturbaci, porod, ale třeba i znásilnění. A kdo dílo četl nebo už viděl divadelní představení, ví, že autorka si rozhodně servítky nebere a všechny situace popisuje velice věrně a někdy až surově.

Celá hra je tak doslova nabitá emocemi. „Je to takové dílo, které vás dožene k úsměvu, ale i k slzám a občas vám bude běhat mráz po zádech. Je to v podstatě tragikomické, ale lidé z představení odcházejí velmi povznesení,“ uvedla herečka Jitka Asterová.

Podle jejích slov se hra stala již jakýmsi evergreenem, který ovšem není určený jen ženám. „Velice ráda bych na tu hru pozvala i pány. Vůbec se nemusí bát, zcela jistě se budou dobře bavit. Když na nás přijdou například páry, tak nakonec odcházejí domů takoví smířliví. Řekla bych, že muži nás pochopí. Určitě to na ně má velmi dobrý dopad. Takže z toho vyplývá, že chcete-li se usmířit, určitě vezměte svého partnera,“ říká Asterová.

 

Monology vagíny

12. 7. 2018 ve 20:00 na zahradě Měšťanské besedy