Měšťanská beseda facebook

 

Youtube

 

 

 

Měšťanská beseda > Aktuálně > Milan Kňažko za 5 dní představí Thálií oceněnou roli Žida Shylocka

Milan Kňažko za 5 dní představí Thálií oceněnou roli Žida Shylocka

(publikováno 9. 1. 2018)

 

Ač byla napsána před 20 lety, aktuálnost divadelní inscenace Shylock sílí právě v současné době. Hra namířená proti antisemitismu a přehnané politické korektnosti je jedním z nejlepších divadelních představení současnosti u nás. Není proto divu, že hlavní představitel Milan Kňažko získal za roli herce Jona Cenu Thálie 2016. Plzeňané uvidí toto mimořádné představení už za 5 dní v Měšťanské besedě.

Představení začíná úryvkem ze Shakespearova Kupce benátského. Konkrétně pak monologem proslulého Žida Shylocka, za něhož je přestrojen Milan Kňažko. Není to ale jeho primární role. Po chvíli totiž masku sundá a přejde do civilního projevu. Z něj divák zjišťuje, že Kňažko je v inscenaci hercem Jonem a že děj se odehrává na jakési divácké besedě po vynucené derniéře Shakespearovy hry na nejmenovaném festivalu.

Kupec Benátský se na festivalu měl hrát ještě dva týdny. Organizátoři jej ale z programu stáhli dříve kvůli protestům, které hlavně Jona obviňují z antisemitismu. Beseda s diváky vedená Jonem se pak stává drsnou obžalobou absolutizované politické korektnosti. Pro účastníky besedy z ní vyplývá, že přehnaná korektnost může páchat velké škody v oblasti umění. Pro diváky celého představení, které loni nastudovalo Divadlo Na Jizerce, z ní ale vyplývá, že nedozírné škody může páchat prakticky všude.

 

Shylock

14. 1. 2018 v 19:00