Měšťanská beseda facebook

 

Youtube

 

 

 

Měšťanská beseda > Aktuálně > Legendární Světáci se v divadelní podobě připomenou v Besedě

Legendární Světáci se v divadelní podobě připomenou v Besedě

(publikováno 29. 11. 2017)

 

Jednou z nejoblíbenějších českých komedií jsou bezesporu Světáci režiséra Zdeňka Podskalského z roku 1969. Přes svůj úspěch ve filmovém světě se ale parta velhartických fasádníků dočkala profesionálního divadelního zpracování až v roce 2011. Filmový scénář použil jako předlohu pražský divadelní soubor Háta. Za šest let má na svém kontě přes čtyři stovky vyprodaných repríz. V polovině února přijede se Světáky opět i do Plzně.

Světáky dávají v televizi pořád. Jsou notoricky známí. Přesto když na ně náhodou přepnu, vždy je pak dokoukám. Je to prostě šlágr. Proto jsem si řekla, že by to vlastně šlo převést i do divadla. Pídila jsem se tedy po scénáři a ten byl volný, tak jsme to využili,“ vysvětluje první uvedení Světáků v divadle zakladatelka Divadla Háta a herečka Olga Želenská.

Divadlo se nepokoušelo s tématem jakkoli experimentovat. Vzalo ho takové, jaké je. Některé repliky jen doplnilo. „Nejvíce hrajeme v Praze, ale jinak jezdíme po celé republice. Lidi na to slyší. Někde se nás hned ptají, kdy přijedeme znova,“ říká Želenská. Zájem vysvětluje skutečností, že Světáky dosud nejspíš žádné velké divadlo nehrálo. „Zjišťovala jsem to a přišla jsem jen na pár amatérských souborů,“ doplňuje.

Druhým magnetem je bezesporu obsazení. Ve Světácích totiž hraje spousta populárních herců. V hlavních rolích alternují třeba Aleš Háma, Lumír Olšovský, Dalibor Gondík, Viktor Limr, Adéla Gondíková, Mahulena Bočanová, Monika Absolonová či Iva Andrlová.

 

Světáci

14. 2. 2018 v 19:00