Měšťanská beseda facebook

 

Youtube

 

 

 

Měšťanská beseda > Aktuálně > Kristýna Leichtová se „zesnulou“ babičkou čekají na striptýz Jaromíra Noska

Kristýna Leichtová se „zesnulou“ babičkou čekají na striptýz Jaromíra Noska

(publikováno 9. 11. 2017)

 

Mimořádné divadelní představení čeká zejména dámské publikum v samém závěru roku. Dva dny před silvestrem uvede v Besedě pražské Divadlo Palace komedii s názvem P.R.S.A. S podtitulem „Pět žen, tři generace, jedna rodina, stejný osud“ představuje čipernou babičku a její dcery a vnučky, které pokračují v jejích šlépějích – žádná nezná svého otce a všechny se snaží rychle zapomenout na otce svých dětí.

Inscenace polského autora Eugeniusze Szybala se celá odehrává v podivném baru se smuteční výzdobou. Dámy se tam schází, aby oslavily 80 let nejstarší z nich – babičky. Hostinu ale objednávala přes agenturu její dcera po internetu, se kterým si moc nerozumí. Kvůli překlepům v objednávce tak zajistila agentura striptýzový bar a hostina je pohřební. S tím se ale nedá nic dělat. I mezi svíčkami a věnci se dá slavit, tančit a objednaný striptér může jít do naha.

Autor napsal hru na začátku milénia a promítá do ní i aktuální témata. „Během hry se z dcery stává matka, z matky babička, z babičky prababička. Otázky, které si někdo nepoloží celý život, si hrdinky příběhu musí klást denně. Zda je otec pro výchovu důležitý, jestli je rodina bez otce kompletní, zda existuje život po životě nebo jestli je hypotéka na 2+kk v příměstské novostavbě skutečným štěstím,“ uvedl o hře sám autor.

Komedie se do Čech dostala v roce 2011, kdy ji v režii Vojtěcha Štěpánka nastudovalo Strašnické divadlo. Po pár letech ji ale z repertoáru stáhlo. Štěpánek se ale s herečkami Ivanou Wojtylovou, Evou LecchiovouKristýnou Leichtovou rozhodl, že ji budou hrát i nadále. Přizvali proto Janu Bernáškovou, Ilonu SvobodovouJaromíra Noska a hru uvedli v Divadle Palace. Autor hry k této příležitosti připsal ještě další scénu a upravil závěr hry. Ta se reprízuje úspěšně už třetím rokem.

 

P.R.S.A.

29. 12. 2017 v 19:00