Měšťanská beseda facebook

 

Youtube

 

 

 

Měšťanská beseda > Aktuálně > Kapela mnoha nástrojů a členů Asonance míří do Plzně s novými písněmi

Kapela mnoha nástrojů a členů Asonance míří do Plzně s novými písněmi

(publikováno 9. 10. 2017)

 

Tradičně před koncem roku bude v Měšťanské besedě koncertovat nejstarší česká kapela, která se zabývá interpretací irských a skotských balad, tanců a instrumentálních skladeb jako jsou reel, jig nebo hornpipe. Skupina Asonance připomene nejznámější písně z celé své více než 40leté historie a doplní je novými, které se objeví na další desce. Ta se již připravuje.

Asonance hraje převážně ostrovní lidové balady s českými texty. Kromě tradičních českých folkových nástrojů, jako jsou housle, flétny, kytara a basa, používají muzikanti také nástroje typické pro ostrovní folk, zejména irské loketní dudy, svislý irský buben bodhrán, strunný nástroj buzuki a různé typy irských fléten.

Zatímco v minulosti byla snaha skupiny o co nejvěrnější hudební interpretaci ostrovního folkloru, v posledních letech halí své songy do stále modernějšího hávu s prvky rocku a popu. Díky tomu se rozšířilo nástrojové vybavení ještě o elektrickou a basovou kytaru, klávesové nástroje a bicí. Každý člen kapel, a to jich je na pódiu jedenáct, tak během koncertu vystřídá alespoň dva nástroje.

Asonance v posledních letech absolvuje přibližně 20 koncertů ročně. Není to velké množství, neboť hudebníky hraní přímo neživí. „Pouze náš nový bubeník profesionálně hraje ve filharmonii. Jinak jsme všichni amatéři. A protože někteří z nás jsou ve svém občanském povolání dost vytížení, je i těch 20 termínů dost těžké dát dohromady,“ popisuje kytarista Petr Bohuslav s tím, že na hledání a hlídání volných termínů si kapela byla nucena vytvořit speciální počítačovou aplikaci. Přesto, že hudba je pro Asonanci hlavně koníček, odehrála loni na podzim kapela jubilejní 500. koncert.

 

Asonance

23. 11. 2017 v 19:30