Měšťanská beseda facebook

 

Youtube

 

 

 

Měšťanská beseda > Aktuálně > Jeviště se promění v Krkonoše. Tragikomedie připomene Hanče a Vrbatu

Jeviště se promění v Krkonoše. Tragikomedie připomene Hanče a Vrbatu

(publikováno 14. 11. 2017)

 

Zažít téměř na vlastní kůži jednu z největších českých sportovních tragédií? V divadle? V akční tragikomedii? V inscenaci s loutkami? Nelze tomu věřit, ale je to možné. Osudový příběh českých lyžařů Bohumila HančeVáclava Vrbaty vyprávěný z horského kiosku v originálním formátu s živými herci, papírovými loutkami i s projekcí přiveze do Plzně pražské Divadlo Vosto5. Inscenace Slzy ošlehaných mužů získala mimo jiné zvláštní ocenění poroty festivalu Skupova Plzeň 2014.

Divadlo Vosto5 připravilo hru ke stému výročí úmrtí lyžařů Hanče a Vrbaty při běžeckém závodě v Krkonoších, který se uskutečnil v roce 1913. Umělci ve hře vsadili na silný příběh, legendami ověnčené prostředí nejvyšších českých hor, na ironii v doprovodném tématu příběhu a na originalitu. Ta se promítá ve způsobu podání příběhu i výtvarném řešení scény.

Diváka zprvu uvítá okénko horského kiosku nabízející občerstvení. V něm zkušený horal varuje na místo se scházející mladé členy horské služby před zrádností hor, kde se krásné počasí může v mžiku změnit ve vánici. A protože se zrovna zatahuje, přinutí své posluchače zůstat a začne vyprávět příběh Hanče a Vrbaty.

V tom se kiosek promění v mrazivou scénu, kde probíhá rekapitulace dramaturgických událostí závodu. Příběh se ale mluvou bodrého chlapíka různě zamotává, je plný tematických odboček a realita je líčena v nadsázce i s lehkou ironií. Až později se ukáže, že obsluhou bufetu a vypravěčem není nikdo jiný než Krakonošem zakletý Emmerich Rath, rovněž autentická postava závodu, pražský Němec, který se závodu zúčastnil a který chtěl ztraceného Hanče zachránit. Tím do příběhu vtipně vstupují i česko-německé tahanice.

Ratha hraje Tomáš Jeřábek – herec známý třeba ze seriálů Clona, Doktor Martin, Já, Mattoni nebo Cirkus Bukowski, hrál ve filmu Gangster: Ka, ale nejvíce lidí ho zná z televizní reklamy jako zlého bankéře, který radí svému „nezkušenému“ mladému kolegovi, jak ošálit své klienty. Plejádu postav odehraje Jeřábek jen se čtyřmi dalšími herci a papírovými loutkami.

 

Divadlo Vosto5: Slzy ošlehaných mužů

6. 12. 2017 v 19:30