Měšťanská beseda facebook

 

Youtube

 

  

Měšťanská beseda > Aktuálně > Divadelní spolek Kašpar oprášil zlomovou hru Semaforu. Představí ji za Besedou

Divadelní spolek Kašpar oprášil zlomovou hru Semaforu. Představí ji za Besedou

(publikováno 11. 6. 2018)

 

Vyvěste fangle na tingl tangle, protože Jonáš, Jonáš už je tu.“ Takto začíná jedna z písní prvního představení nové éry divadla Semafor, která odstartovala v roce 1962 a dala vzniknout divadelní postavě Jiřího Suchého. Jonáš i slavná hra žijí dodnes a po více než 55 letech jsou dokonce ve skvělé formě. Představení Jonáš a tingl-tangl totiž před rokem zpracoval v originální a jen lehce rozšířené podobě Divadelní spolek Kašpar. V Plzni ho uvede uprostřed letních prázdnin na zahradě Měšťanské besedy.

O hře Jonáš a tingl-tangl slyšel určitě každý. Už jen málokdo ale ví, jaká skutečně první představení Semaforu byla a jakou měla atmosféru. Jedním ze zvědavců byl i šéf Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek. Proto se rozhodl atmosféru Semaforu oprášit.

Na počátku rozhodnutí zkoušet hru Jonáš a tingl tangl byly zcela sobecké důvody. Elpíčka divadla Semafor z konce šedesátých let byla u nás doma značně odřená. Hláška „Já jsem Zabiják, já jsem tady za divadlo“ byla velmi oblíbená a Šlitrovými písničkami jsem se probroukal raným mládím,“ líčí Jakub Špalek, který si ale zároveň uvědomoval, že o Semaforu vlastně moc neví. „Ano, známe zvukové záznamy, známe slavné klipy, filmy, ale to, z čeho to vzniklo, jak to začalo, to vlastně neznáme. A mě to zajímalo a chtěl jsem to udělat i pro maminku, která je pamětnicí,“ popisuje dále Špalek.

Zároveň si uvědomil, že zjistit to může už jen a pouze od některých z původních protagonistů a má tedy nejvyšší čas vyrazit na výzvědy a začít konat. Zamířil mimo jiné i za Jiřím Suchým. „Byli u nás s celým souborem. Rozebírali jsme to velmi podrobně. Jejich nastudování jsem se vůbec nebránil,“ řekl Suchý.

Premiéru hry s podtitulem „uctivý remake“ měli Kašpaři loni 20. ledna. K dnešku odehráli přes 30 repríz a do Plzně se chystají 30. července.

 

Jonáš a tingl-tangl

30. 7. 2018 ve 20:00 na zahradě Měšťanské besedy